Персональний блог

Життя Інше

Ідеї як змінити країну, сьогодні. Прозорість.

November 12, 2013

Щоразу коли буваю у державних органах залишається погане враження про те як там все організовано.
Купа примітивних помилок, від свідомих типу “ускладнення для того щоб потім продати спрощення з вигодою для себе” – приклади МРЕО, МВС-паспорти, лікарні тощо, до складних організаційно-комплексних типу благодійний фонд біля МРЕО в котрий вносиш гроші для того щоб прискорити процес отримання документу, платні послуги по заповненню анкети і обмеження прийому анкет тільки в друкованому вигляді тощо.
Все не для нас з вами – громадян. Точніше наша роль залишається простою – ми платимо, навіть за те, за що вже заплатили у формі податків/зборів тощо.
Свідомо дуже спрощую щоб перейти до суті.

Пропозиція котра виникла цього разу – законодавчо зробити всі двері у всіх державних установах країни прозорими.
Фізично скляними, можна метало-пластиковими, можна з іншого матеріалу – але прозорими.
Приклад

Двері прозорі

Переваги, чого очікую:

 1. Прозорість,
  буде видно що робить чиновник прямо зараз
 2. Фокус на основному,
  менше можливості для чиновника займатися “своїми” справами
 3. Чиновник бачитиме чергу,
  якщо вона є, крок в напрямку фокусу на “клієнта”

Можна довго продовжувати.

Для справедливості додамо також іншу сторону рішення
Ризики/недоліки:

 1. Видно майно,
  думаю в публічних приймальнях його можна ігнорувати
 2. Видно щось приватне,
  документи, фотографії – думаю теж можна ігнорувати
 3. Відволікання,
  люди заглядатимуть, це може відволікати людей котрі працюють

Прикладні особливості:
Це можна швидко впровадити в межах окремої установи, підрозділу, організації, міста.
Ціна дверей – біля 1000-1300грн, думаю можна знайти сильно дешевші, хто в темі – пропонуйте – поправлю.
Монтаж – теж максимально простий і оперативний, кілька годин.
Сам процес впровадження можна зробити поетапним, разом з ремонтом, одні двері в місяць, еволюційно, а не революційно.
Максимально просто з точки зору реалізації, звичайно ж будуть винятки.

Прохання до читача:
Якщо вам подобається ця ідея і маєте знайомого керівника установи, посадовця, депутата – порадьте йому цю ідею в любій формі.
Сподіваюсь це просте рішення, вірніше його наслідки, зробить наше життя чуть кращим але вже скоро.

Це могло б бути непоганим передвиборчим пунктом якоїсь партії/блоку/депутата.
Цікаві ваші думки на цю тему.

Оновлення 02.03.2014

Прозорі двері встановлено, виглядає ось так.
Користуємось вже 3-4 тижні, зручно, суттєвих проблем немає.
Рекомендовано до впровадження.

P_20140203_121148

21 comments
 1. Стеклянные двери скорее всего ничего не изменят. Лучше заменить чиновников на автоматические скрипты или ПО с веб-доступом, для тех кто любит очереди ;) можно поставить терминалы, аналоги iBox.

 2. Andrey Deren

  Руслан, так ставлять зараз камери, ви думаєте це щось міняє? По-перше бере сумнів що вони працюють і хто за ними дивиться, по-друге чиновники все одно мають окрему кімнатку/куточок де можна спокійно отримати хабар чи домовитись про щось не зовсім законне, по-третє - система сама проти себе не піде (хіба щоб емулювати "чесність і прозорість"), забудьте про справедливість в цій країні - її банально немає, про ефективність менеджменту в держ. органах і кваліфікацію кадрів я взагалі мовчу

 3. Володимир Романенко

  Чиновник не має мати із контакту із людьми на пряму. Документи приймає і видає адміністратор. А всі процеси мають йти по регламентам...

 4. Ruslan Savchyshyn

  Володимир - згоден, у багатьох випадках. Так як ви кажете дуже гарно працює в посольствах/консульствах, зокрема Польщі. На моє прохання сфотографувати як це виглядає охоронці були категорично проти, нажаль для нас. Спілкувався про це детальніше з старшим чоловіком з досвідом роботи у владі, адекватним, прогресивним і розумним. Ключова теза - там дуже не вистачає розумних людей, а темпи змін сильно вищі темпів адаптації системи під них, тому перманентно існує бардак, а біля нього і люди котрі тим користуються.

 5. Ruslan Savchyshyn

  Я переконаний що єдиним законом/ударом/дією всіх проблем не вирішиш. Пропоную цей крок як максимально простий для розуміння і реалізації, недорогий і швидкий. Звичайно ж сам по собі він всього не вирішить, але буде в правильному напрямку. Ще думаю що ми з вами і є тими людьми котрі по мірі можливостей повинні щось робити.

 6. Ruslan Savchyshyn

  Руслане - ти тролиш, але багато в чому правий. Велику частину адміністративної роботи можна автоматизувати. Ключове запитання - ти особисто готовий взяти відповідальність і створити невелику частину тієї інформаційної системи? І таке запитання до кожного, починаючи з себе.

 7. Andrey Deren

  Є приклади автоматизованих систем які управляють набагато складнішими та критичнішими відносно надійності процесами - контролюючі модулі на АЕС, комплекси розрахунку в ЦУП, системи глобального реагування і координації служб порятунку (точно знаю що такі вже давно діють в США та багатьох країнах Європи, минулого року Intel піарив участь в модернізації такої системи в Лісабоні). Тому правильна команда, з детальним SRS за достатнього фінансування спокійно може провести таку автоматизацію. Але знову ж таки - "прозорість" державних тендерів))))

 8. Andrey Deren

  Згідний що по мірі можливостей робити потрібно, при чому все можливе. Але відносно зміни чогось в держ. апараті я дуже сильний скептик - досить стикався з ним щоб розуміти, що це фактично біг на місці впершись чолом в стіну. Міняти треба на рівні свідомості людей, сім'ї, знайомих, організації в якій працюєш, пропагувати правильні цінності. І є надія що державна машина еволюціонує під тиском ззовні

 9. Влад

  Руслан, привіт))) А ти в своєму офісі двері поміняв на прозорі? Які особисті висновки зробив? (Як керівник)

 10. Вполне, например заменить механизм справок на их электронные эквиваленты, с цифровой подписью, такие изменения на самом деле уже происходят, но они не быстры. Подача заявок на загранпаспорт. И многое другое.

 11. Ruslan Savchyshyn

  Супер Руслане! А можеш свою пропозицію у формі блог посту зробити у своєму блогу? і сюди кинути посилання. Я особисто допоможу донести її до 3-х чиновників.

 12. Ruslan Savchyshyn

  А давай візьмемо щось локальне, невелике - якийсь місцевий для тебе підрозділ - міськрада, якийсь її відділ. Зробиш свою пропозицію у формі блогпосту у своєму блозі і сюди посилання? Я особисто допоможу донести її до 3-х чиновників.

 13. Ruslan Savchyshyn

  привіт Влад А я особисто з відкритими переважно працюю, 90 відсотків часу, можливо 95. Зараз шукаємо оцінки скільки це коштуватиме конкретно наші двері і т.д. Висновки, коротко: 1. Відволікає, хоча люди просто поздороватися заходять, але 15-20 чол. щодня. (є і переваги) 2. Надмірна відкритість шкодить системності дій - люди в різних формах пробують бути приоритетнішими від інших (є і переваги) 3. Дає розуміння що відбувається в цей момент в колективі (бути ближче) 4. До прозорості слід звикнути, психологічно 5. Людям котрі приходять в делікатних питаннях часто хочеться закрити двері, хоча знову ж в 80% випадків це можна обговорювати з відкритими дверима. ще багато, але коротко - це працює. Дуже цікава твоя думка з точки зору психолога, максимально прикладна по можливості.

 14. Andrey Deren

  Руслан, в мене на жаль поки блогу немає - не встигаю просто))) Пропозиція швидше не для чиновників, а для кожного з нас, особливо для т.з. "свідомих українців", "патріотів" (наприклад замість смолоскипної ходи влаштувати курси по розвитку професійних/особистих якостей, замість друку агіток за певні партії профінансувати і видати хорошу книгу з програмування українською мовою, або хоча б переклад з зарубіжної класики Computer Science). А чиновникам воно навряд чи допоможе - пробував пояснити більше ніж 3 на різних рівнях, там реакція або "та так все правильно, але як, ми ж безсилі", або повного нерозуміння "в нас ітак все добре".

 15. Ruslan Savchyshyn

  Андрію - дуже згоден. З прикладної точки зору бачу що потрібно буде своїми силами і своєю ініціативою, без зовнішнього фінансування. Краще максимально прикладні речі - типу автоматизація свого ЖЕК-у, дитсадка, школи, інститута, якогось підрозділу міськради тощо. І це те, що може зробити кожен і почати вже сьогодні, подумати що він вважає за наібйльшу проблему котру він може вирішити і зробити перший крок сьогодні, наприклад телефонний дзвінок з пропозицією. А саму пропозицію гарно б викласти в електронному вигляді щоб інші люди могли долучитися. Думаю так спрацює, послідовники знайдуться.

 16. Andrey Deren

  Руслан, думаю не відкрию страшну державну таємницю - займався я автоматизацією держ. установ. Суть в тому що проблем насправді дуже багато, попробую назвати кілька: 1) Низька прозорість процесів (все ніби-то регламентується якимось документами, але насправді на практиці дуже багато неоднозначностей, які регулюються в "ручному" режимі) 2) Низька кваліфікація учасників процесу і працівників держ. сектору в цілому (мене не раз питали - що треба змінити щоб автоматизаця працювала, моя відповідь - міняти людей, вчити їх - дуже часто натикалась на нерозуміння) 3) Мінливість процесів і предметної області (це дійсно проблема що в нас є купа безглуздих нормативних актів які правляться схваленням ще безглуздіших) 4) Небажання щось міняти, супротив користувачів проти автоматизації - дуже часто працівники держ.сектору не бажають отримати над собою контроль у вигляді "непідкупного судді" - програмної системи, що фіксує кожен їх крок. Банально їм це невигідно бо унеможливлює корупцію, "лівак" і т.д.

 17. А они готовы оплачивать эту работу, по реальной стоимости?

 18. Влад

  Звикнути бути ближчим до людей без шкоди системності дій.

 19. Ruslan Savchyshyn

  Ні звичайно J -------------- Ruslan Savchyshyn | Founder | MagneticOne ruslan@magneticone.com http://ruslan.savchyshyn.com facebook | linkedin | twitter

 20. Ruslan Savchyshyn

  Ні звичайно :) Оплачувати будуть потім, коли це запрацює і почне приносити користь.

Comments are closed.

Leave a comment